Vyplatí se ještě stavební spoření?

Pokud zvažujete, zda Vám nebo vašim dětem založit stavební spoření, podívejte se na základní informace v tomto článku.
Navíc si zde můžete na jednoduché kalkulačce spočítat výnos ze stavebního spoření i to, jak se bude vyvíjet na vaší stávající smlouvě.

Základní informace o stavebním spoření
Na smlouvy založené před rokem 2004 jde získat od státu až 4500 Kč ročně (25 % z 18.000 Kč).
Na smlouvy založené v roce 2004 a později vyplácí stát až 3000 Kč (15 % ze 20.000 Kč.)
Státní příspěvek za rok 2010 je zdaněn 50% daní, výnosy z úroků jsou však stále osvobozeny. Platí pro všechny smlouvy.
V roce 2011 a dále bude přiznávána podpora ve výši až 2000 Kč (10 % ze 20.000 Kč). Výnosy z úroků jsou zdaněny 15% daní.

www.penize.cz/kalkulacky/vynos-stavebni-sporeni

Spořit, či nespořit?
I přes změny zákona, které představila a zrealizovala nová vláda, stavební spoření stále nabízí při minimálním riziku poměrně slušné zhodnocení vkladů, i více než 6,5 % ročně (úroky a státní podpora).
Výhodou stavebního spoření je, že podporu získáte i v případě, že naspořené peníze nevyužijete na investici dobydlení.

Jak jsou pojištěny vklady?
Vklady jsou ze zákona pojištěny na částku odpovídající 90 % úspor (maximálně 25 tisíc eur) a výnos je osvobozen od daně.

Nevýhody stavebního spoření?
Nevýhodou je, že na peníze nesmíte po dobu 6 let (tzv. vázací lhůty) sáhnout. V opačném případě byste ztratili nárok na státní podporu a navíc museli spořitelně zaplatit sankci za předčasnou výpověď, která obvykle činí 0,5 % z cílové částky.

Kolik stavební spoření stojí?
Každá stavební spořitelna si za uzavření smlouvy účtuje úhradu ve výši okolo 1 % z cílové částky, na kterou smlouvu uzavřete. Např. za smlouvu na 250 000 Kč tedy jednorázově zaplatíte 2 500 Kč. Obdobně je zpoplatněno navýšení cílové částky, uhradíte 1 % z rozdílu mezi stávající a novou cílovou částkou. Současně spořitelně platíte poplatek za vedení účtu, ten se pohybuje od 250 Kč do 360 Kč ročně podle stavební spořitelny.

Stavební spoření pro děti?
Smlouvu o stavebním spoření můžete uzavřít i svým dětem, a to ihned po přidělení rodného čísla. Do doby jeho dospělosti tak lze zvládnout tři spořící cykly, ovšem smlouvy nezletilých mají svá rizika. Stavební spořitelny mají dětské klienty rády, ti se totiž mohou stát jejich celoživotními klienty. Proto jim obvykle uzavření smlouvy nabízejí za výhodnějších podmínek.

Zdroj: www.penize.cz, vše o osobních financích na jednom místě.

zobrazit celý článek